A partir de marzo, cocinar langostas vivas queda prohibido en Suiza

146

La langosta es uno de los platillos más populares y más costosos del mundo; su preparación básicamente consiste en elegirla y muchos restaurantes la sumergen frente a ti en una olla con b. Este proceso ha sido considerado por muchos como un acto de tortura para los crustáceos, por lo que en Suiza e Italia, han desarrollado una normativa que prohíbe este proceso cuando los animales estén aún con vida.

#langosta #lobster #nephropidae

A post shared by FORTA fotografia (@forta_fotografia) on

Istakoz ❤️ Pişmemiş ve pişmiş hali karşınızda 💃 Pişirmesi ve ayıklaması yine çok zoooooor diye abartılmış ama aşırı kolay olan bir deniz ürünü. Sanırım ender olup ve dolayısıyla lüks deniz ürünü kategorisine girdiği için bu hassasiyet. Istakoz kahverengi ve mavi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Resimdeki kahverengi ıstakoz, Amerika ve Kanada’dan geliyor. Mavi olanlar, Fransa, İngiltere ve İskoçya’dan. Amerika ve Kanada’dan gelenler o kadar yol katetmesine rağmen mavi olanlara göre daha ucuz. Maviler pahalı 😞 Türkiye’de de mavi ıstakoz var diye biliniyor ama oldukça az. Dişi ve erkekleri var, çoğu canlı gibi 😂 Dişi olanların kuyruk bölümü daha geniş oluyor ve eğer şanslıysanız çok değerli koyu yeşil renkte ya da kırmızı renkte bir yumurta çıkabiliyor. Bu yumurtaları yanında yapacağınız sosa ekleyebilirsiniz. Çok ama çok lezzetli bir sos olacak, emin olun 🙂 Erkek olanların kuyruğu daha dar ve kuyruklarında bir pin var. Gramajına göre pişirme süresi değişiyor bu minnoşların. 100 gr başına bir dakika haşlıyorsunuz. Istakoz canlı canlı haşlanınca çıkan sesler hakkında söylentiler var tabii ki. Bu konuya çok daha önce bir postumda değinmiştim. Oradan okuyabilirsiniz 😬Ayıklamasını buradan anlatamam ama ileride böyle bir workshop verebilirim diye düşünüyorum 😍 Pişirmekle kalmaz, güzel bir yemek de çıkarırız, ne dersiniz? 👩‍🍳😎🙋💃 #nilucooks #ıstakoz #lobster

A post shared by Nilufer Onursal (@nilucooks) on

#langosta leftovers

A post shared by Ignacio Del Solar (@ignaciodelsolar) on

Normalmente los crustáceos se mantienen en hielo aún estando con vida para su conservación; sin embargo, gracias a una nueva revisión de la legislación de aquel país en protección de materia animal, esto ya no será permitido a partir de marzo, así como el uso de dispositivos automáticos que castigan a los perros por ladrar, entre otras cosas.

“Los crustáceos vivos, incluida la langosta, no podrán ser transportados sobre hielo o agua helada. Las especies acuáticas deberán mantenerse en su entorno natural”, apunta la regulación.

 

SDPnoticias

Compartir

Dejar respuesta

Please enter your comment!
Please enter your name here